Montaż instalacji gazowych i inne usługi gazownicze – lepiej skorzystać z usług specjalisty z uprawnieniami


Data: 17 listopada 2020 | Autor: admin

Można wyróżnić różne powody, dla których decydujemy się na montaż instalacji gazowej w domu. Niższe rachunki, wygoda oraz względy ekonomiczne to jedne z najważniejszych. Każda osoba, która podjęła decyzję o tym, żeby korzystać z tego paliwa energetycznego, staje przed kolejną rozterką – jakiemu specjaliście powierzyć to zadanie?

Instalacje gazowe – kto zajmuje się zleceniami na tym polu?

Przede wszystkim wszystkimi pracami związanymi z instalacją gazową, a więc:

  • naprawą instalacji gazowych
  • montażem instalacji gazowych
  • przeglądami gazowymi

powinna wykonywać osoba z odpowiednimi uprawnieniami g3. Żeby je zdobyć, trzeba zrealizować konkretne kursy i zdać egzamin. Taką działalnością zajmuje się m.in. SEP, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Warto podkreślić tę drogę zdobywania kwalifikacji, aby uzmysłowić sobie, że taki specjalista – gazownik z uprawnieniami – dysponuje wiedzą, której laik nie posiada. Samodzielny montaż instalacji najczęściej wiąże się z ryzykiem nieprawidłowo wykonanego przedsięwzięcia. Na tym jednak problemy się nie kończą.

Dlaczego przegląd gazowy i inne usługi gazownicze może wykonywać jedynie specjalista?

Jeśli powierzymy przegląd osobie, która nie posiada odpowiednich kwalifikacji, ryzykujemy zdrowiem i życiem swoim oraz innych domowników. Jeśli chodzi natomiast o samodzielny montaż instalacji, to podejmując się takiego działania, może grozić na nawet odpowiedzialność karna. Warto również zaznaczyć, że tylko korzystanie z pomocy osoby uprawnionej do wykonywania usług gazowych, pozwoli nam zachować gwarancję na urządzenie. Jeśli samodzielnie dokonujemy w niej zmian, taką gwarancję bezpowrotnie tracimy.

Rzetelni usługodawcy otwarcie informują na swojej stronie internetowej o posiadanych uprawnieniach. Jako klienci, każdorazowo możemy również wymagać okazania kwalifikacji. Za takie potwierdzenie można uznać zaświadczenie o wpisie do Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane. Zdecydowanie jest to łatwiejszy i przede wszystkim bezpieczniejszy sposób na zadbanie o stan swojej instalacji, niż jakiekolwiek samodzielna ingerencja w sprzęt.