Montaż instalacji gazowej – formalności z tym związane


Data: 14 maja 2021 | Autor: admin

Żeby montaż instalacji gazowej przeprowadzony był zgodnie z prawem, powinniśmy zatroszczyć się o szereg formalności. Dziś dzielimy się wskazówkami, dzięki którym ten proces będzie przebiegał sprawniej.

Zakładanie instalacji gazowej – pierwsze kroki

Podstawową sprawą jest zrealizowanie odpowiedniego projektu. Tym zadaniem powinna zająć się osoba z doświadczeniem oraz kompetencjami, potwierdzonymi oficjalnymi uprawnieniami. Dokument dołączony będzie do wniosku pozwolenia na budowę. Oprócz tego załączyć musimy:

  • oświadczenie potwierdzające, że mamy prawo dysponować konkretną nieruchomością
  • pozytywną opinię kominiarską
  • mapę poglądową

Dopiero gdy wszystkie formalności zostaną zakończone, możemy przejść do budowy instalacji gazowej.

Jak przebiega montaż instalacji gazowych?

Na tym etapie znowu potrzebujemy wsparcia specjalisty. Dobrze będzie skorzystać z pomocy firmy, która specjalizuje się w usługach gazowniczych. Opłacalną decyzją będzie skierowanie się do gazownika z uprawnieniami, który, oprócz montażu, wykonuje również prace naprawcze i serwisowe, bo w ten sposób uda się nam nawiązać dłuższą współpracę z pewnym wykonawcą.

Montaż instalacji, jak wszystkie inne usługi gazowe, musi być wykonany precyzyjnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Najpierw przeprowadza się budowę instalacji, a gdy jej działanie zostanie zweryfikowane, możemy zatroszczyć się o umowę z dostawcą gazu. Ten etap formalności zakończy się montażem gazomierza.

Na tym jednak formalności się nie kończą. Uruchomienie dostaw gazu nastąpi dopiero gdy przedstawimy zestaw odpowiednich dokumentów, m.in. oświadczenie wydane przez kierownika budowy, potwierdzające, że prace zostały wykonane zgodnie z projektem obiektu. Oprócz tego wymagane są też np. akta, zawierające informacje o próbach szczelności instalacji. Kluczowe jest więc to, żeby w trakcie trwania całego procesu gromadzić i zachowywać dokumentację, bo bez niej nie będziemy mogli cieszyć się dopływem gazu do instalacji.