Jak samodzielnie udrożnić rurę?


Data: 14 lipca 2020 | Autor: admin

Zapchana rura to nierzadki problem, zwłaszcza w kuchni i łazience. Bywa, że sytuacja jest bagatelizowana, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy zatkania. Tymczasem szybka reakcja, kiedy problem nie jest jeszcze bardzo zaawansowany, to najlepszy czas na to, aby samodzielnie się z tym uporać, bez konieczności wzywania ​hydraulika​ z Warszawy.

 

Przepychacz do rur

Najpopularniejszą metodą na pozbycie się problemu z zapchaną rurą jest skorzystanie z tzw. przepychacza. Jest to banalnie wyglądający przyrząd, składający się z drewnianego lub plastikowego trzonka oraz gumowej końcówki. Dokonując zakupów akcesoriów łazienkowych warto uwzględnić ten niepozorny przedmiot, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacji, gdy przyjdzie walczyć z zatkaną rurą. Używając go, wytwarza się ciśnienie w rurze, które powoduje, że zapychające ją zanieczyszczenia odpłyną, lub będzie można wyciągnąć je na powierzchnię i wyrzucić. Profesjonalne ​usługi hydrauliczne okażą się wówczas zbędne.

 

Ostrożnie z chemią

W przypadku rury dającej symptomy niedrożności, możemy sięgnąć także po specjalne preparaty chemiczne, w postaci proszku, których receptura ma za zadanie udrożnić zatkaną rurę. Zaleca się jednak zachowanie ostrożności i taki dobór momentu wykonania tej czynności, by nie pogorszyć sytuacji. Kiedy problem będzie już zaawansowany, środki chemiczne zastosowane w nadmiarze mogą spowodować powstawanie kamiennego osadu na ściankach rur i w konsekwencji całkowicie ją zapchać. W przypadku doprowadzenia do takiej sytuacji, nie ominie nas już wezwanie profesjonalnego pogotowia hydraulicznego​.

 

W trosce o ekologię

Bezpieczniejszym i ekologicznym sposobem na udrożnienie rury, zamiast stosowania środków chemicznych, jest własnoręczne przygotowanie specjalnego roztworu, którego właściwości mogą pozytywnie zadziałać na zatkną rurę. Mogą Państwo przygotować mieszankę sody i octu (proporcje 1:3), którą następnie należy wlać do odpływu i po upływie od 5 do 15 minut spłukać wrzątkiem. Czynność tę można także wykonywać profilaktycznie, aby uniknąć problemu zapchania rur.

 

Sprężyna hydrauliczna

Sposobem na uporanie się z niedrożną rurą, wymagającym nieco większego „wysiłku” jest użycie specjalnej sprężyny hydraulicznej (spirali). Ten przyrząd to stalowy drut o ostrej końcówce, zakończony korbą. Kręcąc korbą, wprowadza się go do wnętrza rury. Gdy drut natrafi na zator, powoduje jego rozpad. W przeciwieństwie do przepychacza, sprężyna nie należy do standardowego wyposażenia domowego, stąd spotykana jest bardziej w osprzęcie ​ pogotowia hydraulicznego​.

 

W przypadku, gdy tzw. domowe sposoby zawiodły lub sami obawiamy się podjąć konkretnych działań, chociażby z uwagi na brak przyrządów lub zbyt duży stopień zaawansowania zapchania rury, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Usługi hydrauliczne świadczone przez wykwalifikowanego hydraulika to tak naprawdę najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób na pozbycie się problemów z niedrożną rurą.