Montaż kuchenki gazowej – wszystko co musisz wiedzieć!


Data: 5 maja 2022 | Autor: admin

Pomimo tego, że popularność kuchenek elektrycznych oraz płyt indukcyjnych nieustannie wzrasta, to właśnie kuchenki gazowe nadal wiodą prym – nie tylko w mieszkaniach, ale i w najlepszych restauracyjnych kuchniach. Planując montaż kuchenki gazowej musimy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

Montaż instalacji gazowych Warszawa – tylko z uprawnieniami

Bez znaczenia jest fakt, skąd będziemy czerpać źródło gazu. Montażu kuchenek gazowych w Warszawie musi dokonywać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Jest to najważniejszy wymóg związany z koniecznością zachowania bezpieczeństwa. Musimy bowiem pamiętać, że nieprawidłowe podłączenie kuchenki gazowej może spowodować rozszczelnienia, a gaz jest naprawdę niebezpieczny. W przypadku złego montażu nie trudno o wybuch czy zaczadzenie.

Co więcej, instalacja kuchenki gazowej przez gazownika jest niezbędna do uzyskania gwarancji na zakupiony sprzęt. Każdy profesjonalny gazownik z Warszawy, po podłączeniu kuchenki gazowej, musi przybić pieczątkę, która potwierdzi jego uprawnienia. Jeżeli w karcie gwarancyjnej nie znajdziemy takiego stempla, wówczas, w razie uszkodzenia kuchenki gazowej, producent odmówi jej naprawy na swój koszt.

Instalacje gazowe Warszawa – płyty oraz kuchenki

Gazownik z uprawnieniami z Warszawy to nie tylko specjalista od kuchenek gazowych, ale i płyt. Te coraz częściej wykorzystywane są bowiem w nowym budownictwie. Płyta gazowa jest trwałym elementem zabudowy umieszczonym na kuchennym blacie. Tak, jak w przypadku kuchenki – montowana przez osobę bez uprawnień, zostaje pozbawiona gwarancji na sprzęt. Zadanie najlepiej zatem zlecić profesjonaliście. Jak wygląda montaż płyty gazowej krok po kroku?

  1. Dokładne określenie miejsca, w którym zostanie umieszczona płyta oraz zaznaczenie go.
  2. Gazownicy mierzą grubość blatu – jeżeli jest ona odpowiednia, możemy przejść dalej. Jeżeli jednak blat jest za cienki, konieczne jest zastosowanie dystansów pogrubiających.
  3. Wycięcie otworu w blacie, którego wielkość będzie odpowiadała wielkości płyty gazowej. Całość odbywa się za pomocą wyrzynarki lub piły zagłębiarki.
  4. Pokrycie wewnętrznych krawędzi blatu impregnatem lub klejem.
  5. Oklejenie taśmą izolacyjną powierzchni blatu.
  6. Umieszczenie sprzętu w przygotowanym otworze, przykręcenie go do blatu oraz zabezpieczenie szczeliny silikonem.

Gdzie umieścić płytę gazową lub kuchenkę gazową?

Decydując się na instalację płyty lub kuchenki gazowej, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim miejsce, w którym umieścimy urządzenie. Kuchenka lub płyta powinna znajdować się:

  • co najmniej 50 cm od okna,
  • minimum 30 cm od lodówki oraz zlewozmywaka,
  • co najmniej 45 cm od zabudowy górnej,
  • szafki zabudowy wysokiej – potrzebują one około 12 cm odstępu od płyty gazowej,
  • okap kuchenny – powinien być on umieszczony nie mniej niż 70-75 cm nad płytą czy kuchenką.

Pamiętajmy, aby zachować gwarancję urządzenia oraz zapewnić najwyższe bezpieczeństwo, instalację płyt oraz kuchenek gazowych należy zlecić gazownikom.