Co jaki czas robić przegląd instalacji gazowej?


Data: 31 maja 2022 | Autor: admin

Zastanawiasz się, czy już czas na zlecenie przeglądu gazowego? Zobacz, dlaczego nie warto zaniedbywać tego typu działań i jakie konsekwencje nas czekają, jeśli o nich zapomnimy.

Dlaczego nie należy zapominać o takiej sprawie jak przeglądy gazowe?

Tego typu usługi gazownicze w większości przypadków trwają chwilę. Ich wagi nie da się jednak przecenić, bo to z ich pomocą możemy zadbać o to, by instalacja działała poprawnie i była bezpieczna. Problemy z tego typu podzespołami mogą doprowadzić do:

  • kosztownych napraw

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś działa nieprawidłowo. W efekcie problem pogłębia się. Nie chcemy przecież, by został wykryty dopiero wtedy, gdy będzie tak źle, że opcją jest albo wymiana elementów, albo bardzo droga naprawa. Profesjonalne usługi gazownicze uchronią nas przed takimi zbędnymi wydatkami, bo w porę wykryją ewentualne nieprawidłowości.

  • groźnych, niebezpiecznych awarii

Nie tylko droga naprawa instalacji gazowych powinny skłonić nas do zadbania o taką usługę jak przeglądy gazowe. To powinno być naszym priorytetem również wtedy, gdy chcemy zapewnić bezpieczeństwo osobom, użytkującym obiekt. Co się stanie, jeśli będziemy zwlekać z tym obowiązkiem? W ten sposób narażamy zdrowie i życie rodziny, pracowników itp.

Instalacje gazowe – co o przeglądach mówią aktualne przepisy?

Przeglądy gazowe to wyraz troski o bezpieczeństwo osób, korzystających z obiektu, jak i sposób na uniknięcie takich drogich usług jak naprawa instalacji gazowych. Ale istnieje jeszcze jeden powód, dla którego musimy w tym zakresie nawiązać współpracę z takim specjalistą jak gazownik z uprawnieniami. Mowa o przestrzeganiu obowiązującego prawa.

Kwestie te precyzuje art. 62 ustawy Prawo Budowlane. Zgodnie z jego treścią:

  • przynajmniej raz w roku należy sprawdzać stan instalacji gazowych i przewodów kominowych;
  • częściej należy realizować przeglądy gazowe w budynkach, których powierzchnia zabudowy przekracza 2000 m2; w okresie od 31 maja do 30 listopada należy dwa razy przeprowadzić taką weryfikację.

Profesjonalne usługi gazownicze – co, oprócz regularnych przeglądów, jest ważne?

Sama regularność, chociaż jest niezwykle ważna, nie wystarczy. Przeglądy muszą być realizowane w precyzyjny, dokładny sposób, przy użyciu odpowiedniej aparatury. Tylko sprawdzone urządzenia są w stanie zweryfikować, czy rzeczywiście nie mamy do czynienia z nieszczelnością aparatów gazowych. Precyzyjny sprzęt pozwala także dokonać wymaganych pomiarów. Usługi gazownicze obejmują też weryfikację techniczną takich podzespołów, jak przyłącza i podłączone armatury.

Przeglądy gazowe może wykonywać tylko gazownik z uprawnieniami lub kominiarz z uprawnieniami. O tym, kto może realizować takie usługi gazownicze, decyduje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Specjaliści po przeprowadzeniu usługi przygotują profesjonalny protokół, w którym można znaleźć ocenę stanu technicznego oraz wymagane podpisy.

Jak wybrać firmę realizującą przeglądy gazownicze?

Rzetelny gazownik może przedstawić nam wszystkie wymagane uprawnienia. Aby mieć pewność, że powierzamy zadanie sprawdzonej osobie, możemy też zwrócić uwagę na jej doświadczenie. Solidne i profesjonalne firmy, oferujące przeglądy gazowe, dbają o to, by w czytelny sposób przedstawić swoją ofertę odbiorcom. Nie ma tu więc miejsca na niedopowiedzenia. Od początku współpracy wiemy więc dokładnie, na czym będzie polegała usługa, co wchodzi w jej zakres, oraz ile ona kosztuje. Eksperci bez problemu udzielą nam też odpowiedzi na nurtujące nas pytania, od początku prezentując serdeczność, pomocność i stuprocentowy profesjonalizm. Rozwieją też nasze wątpliwości dotyczące tego, co jaki czas należy wykonywać przeglądy gazowe w naszym budynku.

Usługi gazownicze obejmują nie tylko przeglądy gazowe. Jeśli nawiążemy współpracę z kompleksowo działającą firmą, będziemy mogli liczyć także na naprawy instalacji gazowych, remonty i wymiany centralnego ogrzewania, czy naprawy instalacji wodno-kanalizacyjnej.